MotoExpert - Scoala moto Brasov

Categoria A2

Scoala de soferi MotoExpert categoria A2 se adreseaza, in primul rand, cursantilor ce au ajuns la varsta majoratului. Recomandarea MotoExpert este ca acestia sa faca cursul de categoria A2 in paralel cu cel de categoria B. Motivul este unul simplu si de bun simt: este mai usor de explicat si de controlat cursantul intr-un automobil decat pe motocicleta. Odata ce elevul intelege cum trebuie sa se orienteze in trafic, lucrurile la care trebuie sa fie atent, cum sa acorde prioritate, atunci se poate merge si cu motocicleta in trafic.

Pregatirea practica se face cu motocicleta Honda CB 500, un motor bun pentru scoala si pe care cursantul va deprinde cu usurinta tehnica condusului. Motocileta are 500cm3 si putere 35 kw. Cursul practic consta in doua etape: pregatirea in poligon si pregatirea in oras. Examenul cu politia se desfasoara in ordinea: sala, poligon si traseu. In vederea obtinerii permisului categoria A2, proba teoretica va fi sustinuta prin intermediul unei aplicatii informatice ce este gestionata de catre Directia Regim Permise de Conducere si Inmatriculari Vehicule (DRPCIV). Proba teoretica se va desfasura pe intervalul a 20 de minute, va contine 20 de intrebari, admisi declarandu-se cursantii ce au raspuns corect a 17 intrebari. Urmeaza proba practica compusa din poligon ce trebuie parcurs corect si in barem de timp, maxim 3.30 minute, urmat de traseu.

Scoala de soferi MotoExpert – categoria A2 pune la dispozitia cursantilor, pe durata scolarizarii, echipamentul de protectie necesar : casca, cotiere si genunchiere. Daca doresti un permis categoria A2, scoala MotoExpert este alegerea inteleapta !

Conditii de Inscriere
  • Inscrierea la scoala de soferi MotoExpert – categoria A2 se poate face la varsta de 18 ani fara 3 luni. Recomandam parcurgerea cursului de categoria A2 in paralel cu cel de categoria B pentru o mai buna intelegere si asimilare a regulilor de trafic.
Acte necesare

  • – Carte de identitate, Permis de conducere (cei ce detin alte categorii), Analize medicale, Test psihologic, Cazier judiciar

Programa scolara
  • Categoria A2 sunt 3 situatii: 1.nu detine permis categoria A1 – 24 ore de teorie , 26 ore practica; 2. detinator categoria A1 de mai putin de 2 ani: 12 ore teorie, 20 de practica;; 3. detinator categoria A1 de peste 2 ani: 24 de ore teorie si 10 de practica.
categoria a2
moto a2
scoala moto
honda cb 500
motoexpert categoria a2
categoria moto

MotoExpert Te Asteapta

FORMULAR DE INSCRIERE ON - LINE !

⏰ Program secretariat:

  • Luni: 08:00-15:00
  • Marti: 12:00-18:00
  • Miercuri: 12:00-18:00
  • Joi: 12:00-18:00
  • Vineri: 08:00-13:00
  • Sâmbata: Închis
  • Duminica: Închis

Adresa, date de contact:

Scoala soferi Brasov MotoExpert
Calea Fagarasului nr. 29 Complexul comercial Come&Go , etajul 1, pavilion E 9 Terminal R.A.T. Bartolomeu, liniile: 5, 23 Brasov, Romania 500053
Phone: 0774-076-423
e-mail:

ANPC

Autoritatea Natioanal pentru Protectia Consumatorilor